Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македонците масово недоволстват за включването на българите в Конституцията

14 юли 2023, 11:33 часа • 3014 прочитания

Почти две трети от гражданите на Северна Македония (64%) са против включването на българите в Конституцията на РСМ. Това сочи проучване на базираният във Вашингтон Международен републикански институт, проведено в периода 8 април – 4 май 2023 г. сред 1204 пълнолетни респонденти.

Обобщените данни показват, че само 10% напълно одобряват този ход, а 20 на сто го одобряват донякъде. 6% от гражданите на РСМ нямат отговор на въпроса. Подобно проучване от октомври 2022 г. показва, че тогава общото одобрение за вписване на българите в Конституцията е било с пет процентни пункта по-високо – 35%, а неодобрението е било с 8 пункта по-ниско.

Графика: Международен републикански институт

38% от хората между 18 и 35 г. нямат против вписването на българите в основния закон на Северна Македония - основно искане на България, за да може евроинтеграцията на югозападната ни съседка да продължи. Колкото повече се увеличава възрастта на респондентите, толкова повече спада подкрепата за този ход на Скопие, сочат данните. В групата над 56 г. одобрението е едва 23%.

Също две трети (66%) от гражданите на Северна Македония считат, че България е най-големият противник на евроинтеграцията на Скопие. Далеч зад нас е Гърция – на второ място с 29%, а третият най-голям „проблем“ за македонците е Франция (16%).

Припомняме, че Атина дълго време блокираше пътя на РСМ за членство в Европейския съюз заради спора за името.

Няма сериозна промяна в нагласите по въпроса дали македонският език е защитен, или застрашен от преговорите с Европейския съюз. И през октомври, и 7 месеца по-късно 42% отговарят, че е частично или напълно защитен. Обратното смятат 52% от анкетираните.

79% от респондентите подкрепят присъединяването на РСМ съм Европейския съюз. Поддръжката за членството в НАТО остава 73% към май 2023 г.

Международният републикански институт, цитиран от "Дневник", уточнява, че проучването е осъществено в момент на напрегнати отношения между София и Скопие заради българските клубове с имена на спорни в страната исторически личности, но също така на политическо напрежение в самата Северна Македония заради процедурата за вписване на българите в Конституцията. Европейски представители напомнят на РСМ, че без тази стъпка няма да има начало на преговори за членство в ЕС.

ОЩЕ: Испанският посланик у нас каза как се лавира между България и Северна Македония

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес